<!-- VIDEO_EMBED -->
Hőségben, de békésen indult a Pride
Június 27-én, délután 2 órától a Partizán élőben közvetítette a 31. Budapest Pride-ot. A stúdióból Benyó Rita és Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke követte az eseményeket, a helyszínről pedig Szurovecz Illés és Szabán Samu tudósított. A nap legnagyobb kihívása a 41 fokos hőség volt, amely miatt Franciaországban és Hollandiában is elmaradtak hasonló rendezvények. Budapesten azonban a szervezők bevállalták a felvonulást, a honvédség zacskós vizet osztott, és a résztvevők is tudatosan készültek a kánikulára. A rendezvény békésen zajlott, a Gellérthegynél megjelent ellentüntetők kis számban voltak. A 64 Vármegye Ifjúsági Egyesület egy molinót feszített ki, de komolyabb incidens nem történt.
Politikai háttér: Orbán Viktor hibája?
A stúdióbeszélgetés egyik központi témája az volt, hogy miért próbálta meg Orbán Viktor 2025-ben betiltani a Pride-ot. Magyar Péter szerint a miniszterelnök félreértette a társadalmi hangulatot. „Azt gondolta, hogy a homoszexualitás ellenesség egy jó szervezőerő lesz a Fidesz számára” – mondta. Hozzátette: a valóság az, hogy a társadalom többsége nem aggódik a Pride miatt, sőt, a Médián kutatásai szerint ma már a melegházasságot is támogatják. Magyar Péter szerint Orbán Viktor rugalmatlanná vált, és nem reagált a valóságra. A Pride betiltásával kapcsolatban felmerült, hogy a rendőrség miért nem oszlatta fel a tavalyi tiltott felvonulást. A beszélgetésben elhangzott: a tömeg elleni fizikai erőszaktól Orbán Viktor mindig is ódzkodott, és a 2006-os rendőri erőszak tanulságait is levonta. Emellett az Európai Parlament képviselőinek jelenléte is elrettentő erővel bírhatott.
Karácsony Gergely: a főváros alkalmazkodik a hőséghez
A Partizán stúdiójában Karácsony Gergely főpolgármester is megszólalt. Beszélt arról, hogy a főváros hogyan készül a klímaváltozás okozta hőhullámokra. Ígéretet tett arra, hogy a ciklus végére a belvárosban is lesznek strandok. A Pride kapcsán elmondta: a rendezvény engedélyezése azt mutatja, hogy a kormány felismerte, a tiltás nem volt fenntartható. Karácsony Gergely szerint a fővárosnak aktív szerepet kell vállalnia a klímaadaptációban, és a Pride is egy lehetőség arra, hogy a város megmutassa nyitottságát.
Magyar Péter: a Tisza Párt és a Pride
Magyar Péter a beszélgetés során többször is hangsúlyozta, hogy a Tisza Párt nem akar belemenni a szimbolikus politikába. Szerinte a Pride kérdése is egy olyan téma, amit a Fidesz próbál politikai tőkévé kovácsolni, de a valóságban az embereket más problémák foglalkoztatják. „Magyarország nem működik, az emberek szegényednek, nagy a korrupció” – mondta. Hozzátette: a Tisza Pártnak az a feladata, hogy ezekre a problémákra koncentráljon, ne pedig a Pride-dal kapcsolatos vitákba bonyolódjon. Ugyanakkor elismerte, hogy a Pride-on való részvétel fontos szimbolikus üzenet.
A Pride jövője: homofób törvények és társadalmi elfogadottság
A felvonulás békésen zajlott, de a szervezők hangsúlyozták: a homofób jogszabályok, például a gyermekvédelmi törvény diszkriminatív rendelkezései továbbra is életben vannak. A Pride záróbeszédében a szervezők köszönetet mondtak a több mint 300 önkéntesnek, és jelezték: a küzdelem folytatódik. A Médián kutatásai szerint a társadalom többsége ma már támogatja a melegházasságot és az egynemű párok örökbefogadását. Ez azt mutatja, hogy a Fidesz homofób kampányai nem érték el a céljukat. A Pride jövője szempontjából kulcskérdés, hogy a kormány hajlandó-e módosítani a diszkriminatív törvényeket, vagy továbbra is a szimbolikus politikára épít.
Záró gondolatok
A 31. Budapest Pride sikeresen lezajlott, annak ellenére, hogy a hőség komoly kihívást jelentett. A rendezvény békés volt, és a politikai elemzések is azt mutatják, hogy a társadalom elfogadóbbá vált. A kérdés továbbra is az: vajon a kormány hajlandó-e levonni a következtetéseket, és eltörölni a homofób törvényeket?