A nap aranyai: Kőhalmi Emese dominanciája

Szombaton a portugáliai Montemor-o-Velhóban zajló kajak-kenu Európa-bajnokságon a magyar válogatott kiemelkedően szerepelt. Kőhalmi Emese (Kovács Katalin Akadémia, 24 éves) aranyérmet szerzett női kajak egyes 1000 méteren. A 2024-es világbajnok a döntőben mintegy száz méterrel a rajt után az élre állt, és végig vezetve, magabiztosan diadalmaskodott. A hajrában a svéd Melina Andersson ugyan támadta, de Kőhalmi kétszáz méterrel a vége előtt ritmust váltott és otthagyta riválisát. Ez az ötödik Európa-bajnoki címe, de ebben a számban az első.

„Mondhatnám, hogy direkt akartam a 2-es pályára kerülni, de őszintén szólva az elő- és a középfutam nem úgy sikerült, ahogy terveztem. Viszont nagyon sokat tanultam mindkét pályából, és a döntőben mindent sikerült úgy összeraknom, ahogy szerettem volna” – nyilatkozta a magyar szövetségnek a győztes.

Varga Ádám bronza: a kizárás hozta a dobogót

A férfi kajakos Varga Ádám (Ferencváros, 26 éves, kétszeres olimpiai ezüstérmes) 500 méteren bronzérmes lett. Háromszoros címvédőként sokáig vezetett, de a végén elfáradt, és a negyedik helyen végzett. A győztes lengyel Alex Boruckit utólag kizárták, így Varga előre lépett a bronzérmes pozícióba, az első hely a cseh Josef Dostalé lett. „Ebben ennyi volt. Mindig úgy megyek, hogy az elejét jobban megnyomom. Nem volt rossz pálya, persze tökéletes sem, a szél pedig nem volt zavaró” – mondta Varga.

Vegyes kenu négyes: bronz a hajrában

A nap utolsó döntője a vegyes kenu négyesek 500 méteres küzdelme volt. A Csorba Zsófia, Opavszky Réka, Kollár Kristóf, Fejes Dániel összeállítású magyar egység szinte végig a harmadik-negyedik helyen haladt a fehéroroszokkal harcolva, és a végén jobban rúgták be a hajójukat a célba. Az élen spanyol, német volt a sorrend. „Eddig nyugodt voltam, ma ébredés után azonban már éreztem, hogy izgulok. Nem tudtam, hogy mire számítsak a mezőnytől, ez nem olyan, mint a C-2 500, ahol azért ismerjük a riválisokat. Szóval ez meglepetés volt, de nagyon örülök annak, hogy dobogózni tudtunk” – mondta Kollár Kristóf.

A csapat teljesítménye és a vasárnapi kilátások

A magyar csapat az első finálés nap után két arannyal, két ezüsttel és két bronzzal áll. A szövetségi kapitányok előzetesen négy-öt aranyra és nyolc-tíz éremre számítottak. Az Eb vasárnap zárul, minden döntőben lesz magyar hajó. A finálékat az m4sport.hu oldalon lehet élőben követni. A vasárnapi programban szerepel többek között Csikós Zsóka (kajak egyes 500 m), Balogh Gergely (kajak egyes 200 m), valamint a női és férfi párosok is.